ایمان علوی دریاچه اوان پاییز 92 طعمه پاشی

نکته های تخصصی ماهیگیری کپور : تجدید طعمه پاشی

یکی از موارد مهمی که ماهیگیر کپور با آن سرو کار دارد ولی در اکثر مواقع از کنار آن به راحتی می گذرد و شاید هیچ گاه به آن حتی توجه نیز نکرده باشد موضوع تجدید طعمه پاشی در کمپ های چند روزه و یا حتی یک روزه ماهیگیری است .

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که در کمپ های ماهیگیری که بعد از چند روز تلاش موفق شده اید آن را به انجام برسانید و یک کمپ چند روزه خوب را با دوستان در کنار دریاچه ای مانند دریاچه سد گلابر یا جایی شبیه به آن برگزار کنید ( آن هم با هزینه های فراوان ) شاهد بوده اید که بعد از گذشت ۲۴ ساعت یا حتی کمتر دیگر از صدای دلنشین بازر خبری نیست و این اتفاق برای شما بسیار کلافه کننده خواهد بود .

اکثر ماهیگیر های کپور متاسفانه با دیدن اولین منظره از دریاچه با تمام سرعت و بدون دقت برای طعمه پاشی مجدد یکباره اقدام به پراکندن تمام طعمه میدانی خود در آب دریاچه می کنند که این صحیح نیست .

ماهیگیر با تجربه می داند که در هر دریاچه ای غیر از کپور افسانه ای انواع بی شماری ماهی کوچک  گرسنه و آماده برای تغذیه همچون لشکر مغول وجود دارند که شاید در عرض تنها یک ساعت چیزی از طعمه پاشی او دربستر دریاچه باقی نگذارند . ماهیهایی که شاید در جثه کوچک باشند اما اشتهای سیری ناپذیری دارند و البته از کپور های مورد بحث سرعت عمل بیشتری در تغذیه دارند . از انواع این ماهی ها می توان به زرد پر ، ماهی عروس ، کاراس ، سیم ، سرخ باله و … اشاره کرد که البته باید به این جمع بعضی از انواع میگو را هم اضافه کرد .

این اتفاق غیر از غیب شدن بخشی از طعمه میدانی  یک مزیت  بزرگ هم برای ماهیگیر دارد و آن اینکه حرکت و تلاطم ایجاد شده از وجود این حجم از ماهی در مکان طعمه پاشی شما موجب می شود تا بوی این طعمه میدانی با سرعت بیشتری در اعماق پراکنده شود . اما نگران نباشید مطمعنا این ماهی های کوچک توانایی بلعیدن ۱۰ ، ۱۵ کیلو طعمه میدانی شما را نخواهند داشت .

با یک برنامه ریزی دقیق واطلاع از مدت زمان برپایی کمپ ماهیگیری می توان میزان طعمه پاشی را مشخص نمود و از منابع موجود بیشترین بهره را برد .

به عنوان مثال اگر برای ۴۸ ساعت در کنار دریاچه ای به ماهیگیری می پردازید می توانید برای طعمه پاشی اولیه ۵ تا ۱۰ کیلو از طعمه میدانی را در آب پخش کنید و بعد در مراحل بعدی هر ۸ تا ۱۲ ساعت یک بار میزان ۵ کیلو گرم یا حتی کمتر از این مقدار را درآب پخش کیند تا بتوانید کپور را از نقاط عمیق تر  و دورتر به سمت قلاب و بویله خود هدایت کنید .

ضمنا به یاد داشته باشید طعمه میدانی شما تنها باید به عنوان یک جاذبه کاذب برای کپور عمل نماید و بویله باید آن قدر قوی و محرک باشد که در این میزان طعمه پاشی ماهی را به سوی خودش جذب کند !

ایمان علوی دریاچه اوان پاییز 92

ایمان علوی دریاچه اوان پاییز ۹۲

دیدگاهتان را بنویسید

Comment
Name*
Mail*
Website*