وزنه سربی تجهیزات کپورگیری, نکته ها و اطلاعات تخصصی کپور

عوامل موثر در یک پرتاب موفق در ماهیگیری کپور : استفاده از وزنه های سربی مناسب

وقتی ماهیگیر از سفر ماهیگیری کپور ناموفق به خونه برمی گرده , نه تنها ناراحت و آشفته نیست بلکه خوشحال از یک سفر یک یا چند روزه با دوستان در دل طبیعت و البته اضافه شدن تجربه ای است که موجب موفقیت او در آینده ای نزدیک خواهد شد . معمولا در این نوع از موارد ماهیگیر حرفه ای کپور شروع به تجزیه تحلیل عوامل مختلف موثر در عدم موفقیت خودش در سفر مذکور می کند , از چک کردن ریسه ها , بوم , نوع قلاب , …. تا طعم و عطر بویله ها و حتی مواد مصرفی و حتی مراحل مختلف ساخت بویله ها خواهد کرد . اما اگر تمام موارد بالا به درستی رعایت شده باشند پس ممکن است چه مشکلی موجب عدم موفقیت ماهیگیر کپور شود ! شاید ریسه و بویله در بستر مناسب قرار نگرفته باشد , شاید در محلی در بستر دریاچه افتاده باشد که پر از پوشش گیاهی و البته لجن و گل و لای بسیار نرم باشد . این مشکل را البته تا حدودی می توان با استفاده از وزنه های سربی مناسب این بستر ها مرتفع کرد . یکی از نکاتی که کمتر به ذهن اکثر ماهیگیران کپور خطور می کند استفاده از وزنه های سربی با اشکال مختلفی است که هر کدام برای نوع خاصی از بستر دریاچه ها و رودخانه ها طراحی و ساخته شده اند .

وزنه های سربی معمولا با توجه به شکل ها و وزن های مختلف برای انواع پرتاب ها و البته انواع بسترهای دریاچه ها و در انواع رنگ ها تولید می شوند .

کاربرد وزنه های سربی با توجه به شکل و البته وزن آنها به چند دسته تقسیم می شود :

۱ . آنهایی که برای پرتاب های بلند طراحی و ساخته می شوند . معمولا این دسته از وزنه های سربی دارای اشکالی مانند اشک , مکعب مربع , کروی شکل و یا مخروطی ساخته می شوند تا در زمان پرتاب کمترین اصطکاک را با هوا ایجاد کرده و ماهیگیر به اوج پرتاب خود با آنها دست پیدا خواهد کرد .

۲ . وزنه های سربی که به شکل برگ , اشکال بسیار تخت , با سطح مقطع بیشتری نسبت به سایر وزنه های سربی و یا اینکه بسیار سبکتر از سایر وزنه های سربی ساخته می شوند . این نوع طراحی خاص به ماهیگیر کپور این امکان را می دهد تا در مناطقی که با بستر گیاهی , گل ولای و البته لجن فراوان همراه است به راحتی بتواند پرتاب خود را انجام داده و با توجه به سطح مقطع بزرگ این وزنه ها و اصطکاک بوجود آمده و نوع حرکت این نوع از وزنه های سربی در آب بتواند طعمه و قلاب خود را در سطوح بالاتری از لجن و گیاه موجود در بستر دریاچه قرار دهد . البته لازم به ذکر است که نوع طراحی این دسته از سرب ها امکان پرتاب های بسیار بلند را از ماهیگر کپور خواهد گرفت .

به یاد داشته باشید رها شده امروز ماهی تروفه فردا است !

وزنه سربی

وزنه سربی

وزنه سربی

وزنه سربی

وزنه سربی

وزنه سربی

وزنه سربی

وزنه سربی

وزنه سربی

وزنه سربی

وزنه سربی

وزنه سربی

وزنه سربی

وزنه سربی

وزنه سربی

وزنه سربی

وزنه سربی

وزنه سربی

وزنه سربی

وزنه سربی

وزنه سربی

وزنه سربی

وزنه سربی

وزنه سربی

 

دیدگاهتان را بنویسید

Comment
Name*
Mail*
Website*